Asi první vylepšení, které jsme si zkonstruovali ještě před prvním vařením, je náš protiproudý chladič. Nejedná se o žádný náš patent, zkonstruovali jsme ho podle veřejně dostupného návodu. Je to ale ukázka toho, že domovarníkem může být prakticky kdokoliv. A ačkoliv vypadá vaření piva složitě, většina počátečního vybavení se dá pořídit za pár stovek až tisíc. A s trochou šikovnosti není problém si některá vylepšení vyrobit sám. My jsme se například na tomto chladiči učili pájet měděné trubky a ani tak to nebyl problém.
Při vaření bývají otravné ty části, kdy se na něco dlouho čeká. První takovou fází je vyslazování, kdy se dlouho čeká, než se proléváním narmutovaného sladu získá dostatek sladiny. Tuto fázi jsme vyřídili jednoduše pořízením nerezového opletu „Bazuky“. Druhou zdlouhavou fází je zchlazení. Zchlazení by se ideálně mělo provádět co nejrychleji, ale i s jednoduchým chladičem to může u 25 l trvat až hodinu. Bez něj i mnohokrát více. Řešením je protiproudý chladič, který má vysoký chladící výkon. My se rozhodli ušetřit a vyrobit si vlastní. A rozhodně jsme nelitovali, protože jsme zkrátili dobu chlazení na cca 15 min.
Princip protiproudého chladiče je v tom, že pivo proudí ve vnitřní trubce jedním směrem (dolů) a voda kolem něj proudí ve vnější trubce opačným směrem (nahoru). Pivo se při tom chladí a voda ohřívá. Díky obrácenému proudění je nahoře voda teplá, ale pivo mnohem teplejší, dole je pivo chladné, ale chladící voda je mnohem chladnější. Po celé délce chladiče tak zůstává dostatečný rozdíl teplot piva a vody. A protože je výkon chlazení závislý na rozdílu teplot, chladí se pivo mnohem rychleji a na mnohem nižší teplotu, než s jednoduchým chladičem.
A jak se takový chladič vyrábí? Vzali jsme průhlednou zahradní hadici (3/4“) a delší měděnou trubku (vnější průměr cca 10 mm). Pak jsme nacpali trubku do hadice, kam až se dalo. Nám se povedlo získat asi jen 8 m, než nám hadice začala klást příliš velký odpor (chtěli jsme 10 m). Hadici s trubkou jsme poté smotali do spirály, aby příliš nepřekážela. Měděnou trubku jsme nechali na každé straně zhruba o 20 cm delší. Poté jsme na obě strany hadice přidělali roztrojku, která je na obrázku. Voda se v roztrojce zastaví a vyjde bočním vývodem. Měděná trubka ale prochází skrz koncovku, do které jsme vyvrtali díru, a po několika centimetrech přechází do fitingu se závitem. Jak fiting se závitem, tak průchodku z roztrojky jsme museli zapájet. Na horní část jsme navíc přidali kohout pro zavírání průtoku chlazeného piva.
Pro zapojení chladiče jsme na obou stranách měděné trubky připojili pomocí adaptéru běžkou silikonovou hadičku. Na vývody obou roztrojek jsme adaptérem připevnili zbytky zahradní hadice. Na druhý konec spodní hadice jsme přes adaptér připevnili šroubení 1/2“, které jde připojit k běžné sprchové hadici. Hlavně nesmíte zapomenout zapojit vodu tak, aby pivo proudilo opačně, než voda, jinak chladič nebude fungovat správně.