Co potřebujete na to, abyste si mohli uvařit vlastní pivo? Stačí jeden člověk, který řekne: „Co si uvařit vlastní pivo?“ Druhý člověk, který se toho chytne. Chytrou knihu, plastový kbelík, hadičku a dostatečně velký hrnec. A přesně tak jsme začali i my. Po přečtení pár chytrých knih jsme objednali ještě pár drobností, které nám zpříjemnily život, a začali. Ukázalo se, že nás to dost baví, a tak jsme vařili další a další várky. A čím více jsme vařili, tím víc jsme si chtěli ulehčit práci.

A jak vypadá naše vaření teď? Nakonec jsme si začali některé užitečné pomůcky včetně protiproudého chladiče, programovatelné regulace rmutování nebo regulace teploty kvašení v malé ledničce dokonce sami vyrábět. Se všemi vylepšeními dokážeme za jeden varný den uvařit až tři várky o objemu 25 l s relativně malým množstvím práce.

Jak vypadá náš současný varný den? V podstatě se neliší od našich prvních pokusů, pouze vybavení je trochu pokročilejší. Nejprve si připravíme vodu, navážíme a našrotujeme slad a připravíme se na rmutování. Během rmutování nám teplotu hlídá náš vlastní regulátor, který podle teplotního schéma ohřívá vodu s našrotovaným sladem. O míchání se přitom stará automatická míchačka. Po rmutování vyslazujeme pomocí dvou kbelíků a filtračního opletu. Výslednou sladinu dáme na ohřev a 60 nebo 90 minut provádíme chmelovar s několika chmeleními (dle receptu). Po chmelovaru dojde opět na soustavu dvou kbelíků, ale tentokrát mladinu ochlazujeme pomocí protiproudého chladiče. Do kvasného kbelíku přidáváme správně připravené kvasinky a podle receptu necháváme kvasit v pokojové teplotě nebo v řízené ledničce.

Každé pivo kvasí samo a každému to trvá trochu jinou dobu. Po dokvašení pivo stáčíme buď do velmi praktických soudků (kyvet) a sytíme nuceně na správnou hodnotu, nebo do pivních lahví, které se nasytí přirozeně (kvasinky z přidaného velmi malého množství cukru vyrobí oxid uhličitý samy). Nakonec musí pivo ležet, než se dostane do svého ideálního stavu. Některým pivům to trvá pár dní, jiným pár týdnů a některým dokonce i půl roku. Teprve poté se do něj můžeme opravdu s chutí pustit. A nejlépe chutná z našeho pultového mrazáku předělaného na výčepní pult.